Mantolamada Söve Nedir?, Isı Yalıtımında Sövenin Kullanımı


Mantolamada Söve Nedir?, Isı Yalıtımında Sövenin Kullanımı

Mantolama, Isı Yalıtımında Söve Nedir?

Mantolamada söve dediğimizde Söve harcı EPS ve XPS strafor gibi malzemeler üzerine yapılan bir tür kaplama biçimidir. Üreticilerin fikiri ve taleplere göre istenilen modellerde sınırsız sunulabilen dekoratif ve ısı yalıtımı gerçekleştiren bir yapı malzeme çeşitidir. Söve harcının EPS ve XPS strafor üzerine uygulanması neticesi bitmiş ürüne söve denmektedir. Mantolamada Söve tamamlayıcı unsur olarak bilinir.

Söve dış cephe montalama uygulamalarında ekstra maliyet olarak karşımıza çıkar. Fakat kapı, pencere, bina köşe ve kesmelerinde binaya görsellik katarak hem yalıtım hemde değer kazandırır. 

Sövenin son senelerde dış cephe izolasyon uygulamalarında yüksek oralarda kullanımı bulunduğu gözlense de, hatalı tercihler nedeni ile bir çok kullanıcı problem yaşamaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden biri söve imalatı rekabet tarafında ,ucuzlatmak adına kaliteden taviz vermeleridir. Mesela Söve harcının en mühim malzemelerinden biri olan (polimer, binder, bağlayıcı) % de miktarlarının çok düşük oranlarda kullanılması başlıca sebeplerin başında gelirken, makul formül sağlanamamaktadır. Buda Söve kullanımında Dış cephede yalıtım sorunlarına yol açmaktadır. İkinci nedenin başında ise doğan bu rekabet sonunda yapımcı firmaların biran evvel üretimi yapıp kullanıcıya ulaştırma çabasından kaynaklanmaktadır. Tüketiciye göndermek adına ürünlerin prizlenme (kuruma) süreleri gerçekleşmeden sevk edilmesi ve nemli ürünlerin üzerine yapılan boya ya da beklenmeyen dış etkenler nedeniyle ürünlerde dökülme, deformasyon gibi hallerle karşılaşılmaktadır. Dış Cephe Mantolamada söve uygulaması tamamlayıcı bir unsur olmalıdır.

 

Uzun vadede yapılan dış cephe izolasyon uygulamasına zarar vermeyecek şekilde gerek söve malzemeleri bakımından gerekse sövelerin ebatları, kaplıkları ve söve kaplamalarının standartlara uygun olması gerekir.

Bu süratli rekabet hesaplanmayan zararlar getirmektedir. O yüzden tüketici ve en başta yapımcı firmalar olarak hatalardan zarar görmemek adına bilinçlenmekte faydanın olacağı aşikardır. Yaşanacak olumsuz bir hal , ödenmesi zor bedelleri doğurabilir. Oldukça Yüksek meblaplar harcanan dış cephe mantolama uygulamasında kullanılacak söve malzemeleri de kaliteli olmak durumdadır.

Söve İmalatı yaptırmak istiyoruz, peki bu halde nelere Dikkat etmemiz gerekmektedir?.

Söve harcının EPS ve XPS nin uyumunun iyi olması el ile söve harcı EPS ve XPS den kaldırılmaya çalışıldığında söve harcının kalkmaması, zorlandığı takdirde söve kaplamasının EPS ve XPS den bir parça koparıp yapısının bozulması gerekmektedir. Kısacası iyi bir yapışma gözlenmelidir. 
Sövenin çok sert olmaması gerekmektedir. Bu hal hava şartlarına , mevsim değişikliklerine bağlı olarak zaman amacıylade pul pul dökülmelere nedeniyet verebilir.
Sövenin aşırı derece elastik olmaması gerekmektedir. Bu hal tekrar dış şartlara bağlı olarak esnemeden kaynaklanacak sebep ile deforme ve üzerine uygulanmış olan boyada çatlamalara nedeniyet vereceği gibi zemininde bulunan dış cephe kaplama malzemesine de zarar verir.
Sövenin su dayanımının çok iyi olması gerekmektedir. Bu hal yağan yağmur suyu ya da bir şekilde suya maruz kalma halinde ,söve tamamiyle suyu bünyesine alıp hapsedeceği gibi süratli deforme ve dökülmelere nedeniyet verecektir. Buda Mantolama uygulamanıza zararlar verir.
Sövenin ince ve kalın uygulanması. Söve kaplamaları uygulaması yapılırken Kalın profil seçenekleri hava almayacağı gibi eksikliklerin kapatılması amacıyla yapılmış bir program biçimidir. O yüzden ince program tercih edilmelidir, nedeni hava almasını sağlamak ve söve kaplamasının hafif olmasıdır.
Bu nedenle, tercih yapılırken makul sertlikte, suya dayanıklı, ince programlı dış cephe söve kaplaması ürünlerini tercih etmekte fayda vardır.