Söve Ev Modelleri, Villa Söve Çeşitleri


Söve Ev Modelleri, Villa Söve Çeşitleri

Söve Ev Modelleri, Ev Söve Çeşitleri

Evlerde Söve, Kapı ve pencere kenarlarına estetik görünüş vermek üzere kapı ve pencerelerin yan kenarları ile üst kenarlarına yapılan yüzeyden dışa doğru çıkıntılı, değişik malzemelerden yapılabilen, estetik görüntülü yapı elemanlarına ev söve malzemeleri denir. Ev söve modelleri ; kapı ve pencerelerin bina dış yüzeyine bakan kısımlarına uygulanabileceği gibi istenirse estetik ve varlıklı manzara yönünden yapıların farlı yerlerinde de uygulanabilir. 

Yapıların değişik yerlerinde yapılan malzemelerin adı ne kadarda değişik olsa (kat silmesi, saçak silmesi, çatı silmesi, denizlik profili, köşe profili, kolon, sütun, harpuşta, payanda, kilit taşı v.b. )bunların tamamına verdiği genel ad ev söve modelelleri diye adlandırlmaktadır.

sove-ev-modelleri 

Ev Villa Söve Çeşitleri

EPS : Piyasada  genel olarak eps (strafor) malzemeler ile üretilmektedir. Çok süregelen ve ekonomiktir.

XPS : Piyasada genel olarak kartonpiyerin konumunu almış ve iç mekan üretimi çoğunluklu kullanılmakla birlikte dış cephede de ev söve modelleri üretiminde kullanılmaktadır.

TAŞYÜNÜ : Taşyünü söve üretimi yanmaz malzeme özelliğinden ötürü  şartnameli işler amacıyla özel olarak projelere üretilmekte piyasada pek rastlanmamaktadır.

POLİÜRETAN : Piyasada çok bulunmamakla eş güdümlü aşırı yanıcı olması ve fiyatı buna tesir etmektedir.

FBERCEMENT : Tamamen A1 katagorisi olan ve ağırlıkla resmi işlerde ve projelerde sarfedilen malzemedir.

PREKAST  : malzemeler çok ağır olduğu  montaj zorluğu ve maliyetlerinden ötürü piyasada çok az tespit edilen bir ev söve modelleri çeşitlerindendir.

Ev Söve Modelleri