Fuga Uygulaması Nasıl Yapılır?


Fuga Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fuga Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mantolamada fuga (derz) meydana getirmek suretiyle sarfedilen profillerdir.


+ Mantolama programlarında fuga iki nedenden ötürü uygulanmaktadır. Birincisi fuga estetik bir görüntü sağladığı amacıyla yapılmakta ikincisi bilhassa geniş yüzeylerde ısı yalıtımı programının dekoratif sıva ve boya adımında ek yapmadan bitim sağlanması amacıyla mecburilik olarak tercih edilmektedir.


+Klasik ısı yalıtımı programları amacıyla ürettiğimiz Mimarca mantolama uygulaması Fuga Profillerinin çekirdek malzemesi bir ısı yalıtım malzemesi olan EPS ve XPS dir. Fuga kanalının içi akrilik temelli dış hava koşullarına sağlam su geçirimsiz elastik bir söve harcı ile kaplanmıştır. Profillerin fuga kanalında daire, dikdörtgen yada trapez modeller sahip olunan olup, değişik kalınlık ve derinliklerde üretilebilmektedir.


+Klasik ısı yalıtımı sistemlerinde iki şekilde fuga yapılabilmektedir. İlkinde ısı yalıtım levhaları duvara tamamıyla en alttan üste kadar boşluk bırakılmadan yapıştırılır, istenilen yerlerden el frezesi yada özel kesim aletleri ile fuga kanalı açılır ve bu kanala PVC, Alüminyum yada Polistrol temelli fuga profilleri yerleştirilir.

+İkincisinde ise ısı yalıtım levhaları ile bir arada istenilen fuga bölgelerine göre üretimimiz olan Mimarca mantolama uygulaması Fuga Profilleri eş vakitli olarak yapıştırılır.

+Mimarca mantolama uygulaması Fuga Profilleri ısı yalıtım levhası kalınlığında seçildiği ve aynı vakitte bir ısı yalıtım malzemesinden üretildiği amacıyla rastgele bir kesim prosedürü lüzummeden ısı yalıtım levhalarının arasına yapıştırılmaktadır. İkinci programın mühim üstünlükleri sahip omaktadır. 

+Genellikle yüksek katlardaki ısı yalıtımı programlarında cephede iskelede elektirikli el aletleri kullanmak zor ve tehlikeli ve işçiliği fazladır. Hem de fuga çok kaliteli açılamaya bilmektedir. Oysa ikinci uygulamada rastgele bir açım prosedürü lüzummemektedir. Yine ilk uygulamada fuga profili açılan fuga kanalında direk ısı yalıtım levhasının üstüne konmakta ve su yalıtımı yalnızca profilin kendine bırakılmaktadır.

Çoğu vakit bilhassa köşe bölgelerde bu profillerin (Alüminyum, PVC, Polistrol) gönye kesimleri iyi yapılmamakta yada lüzumlu özen gösterilmemektedir.

+Çoğu vakit birleşim yerleri lüzumlu mastik programı yapılmadan boya ile kapatılmakta ve Alüminyum yada PVC profillerin dış hava koşullarında ısı yalıtım malzemesine göre değişik uzama ve kısalma göstermesi ile birleşim bölgelerinde problem meydana gelmesine ve bu alanlardan dış cephelerin su almasına sebep olmaktadır.

+Oysa Mimarca mantolama uygulaması Fuga Profilleri ısı yalıtım malzemesi ile aynı karakteristik davranışa sahip bulunduğu amacıyla ek yeri problemleri çok daha azdır. Mimarca mantolama uygulaması Fuga Profilleri yalın el aletleri ile kesilebilmekte özel bir kesiciye lüzumsinim duymamaktadır.


Mimarca mantolama uygulaması Fuga Profilleri ısı yalıtım malzemesine ve isteğe göre Lambalı zıvana tekniği ile de üretilebilmektedir.