Poliüretan Sert Köpük Mantolama Malzemeleri


Poliüretan Sert Köpük Mantolama Malzemeleri

Köpük Mantolama Malzemeleri

Poliüretan sert köpük levhanın yapısal mukavemeti; köpüğün ağırlığına oranla çok yüksektir. Uygulamalarda yapı elemanlarının mukavemet değerlerine katkıda bulunur. Genel olarak sert poliüretan köpük çatı altında, düz çatılarda, duvarlarda ( ısı yalıtımı programı), tavanda döşemede, frigorik taşıtlarda, soğuk hava depolarında, sandviç panolarda ve dolgu işlerinde kullanılır.

Sert poliüretan köpüğün çoğu üretim metodu vardır. Karışım haindeki reçine ve isocyanate, hareket halindeki konveyör üstüne düşürülerek geniş ve uzun dilimler ortaya getirebilir. Diğer bir yol da reçine ve isocyanate, portatif bir püskürtücü içerisinde karıştırılarak köpük duruma gelmiş madde, püskürtücünün tetiği çekilerek kalıplara enjekte edilir. Böylece buzdolabı kabini ya da bina iç duvarları gibi kapalı boşluklara enjekte edilir ve normal hacmin 30 katı şişerek boşluğun çeperlerini tamamıyla doldurur.

Poliüretan köpük atılması çok kısa vakit alır. Bir soğutucu kabininin yalıtımı fakat 15/20 saniyedir. Sıvı poliüretan karşımı açılan iki küçük delikten yarı otomatik olarak basitçe atılabilir.


İkinci Dünya Savaşı'ndan evvelce ABD naylonun geliştirilmesi ile ilgilenirken, Almanya'da Bayer firması, köpüklü plastikler üstüne çalıştı. Hafif olması sebebiyle harp esnasında uçakların kanatlarının güçlendirilmesinde kullanıldı. 1950 den sonra buzdolabı fabrikalarında ve soğuk hava depolarında köpüklü plastiklerin tüketimi ehemmiyet kazandı. 1960 yılından sonra poliüretan yalıtım yöntemi büyük ilerleme gösterdi. Poliüretanın bünyesinde karbondioksit bulunduğundan, imalatı esnasında kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar köpürmeye sebep olur ve malzemeye yalıtım özelliği kazandırır. Isı yalıtım uygulamalarında genelde profil tabaka ya da boru kesitli olarak yapılmaktadır. Bunun yanısıra püskürtme metodu da kullanılmaktadır. Malzeme yalıtılacak bölgeye püskürtülerek yalıtım programı yapılır. Kullanılacağı son ana kadar ham maddeleri bir araya getirmemek gerekir. Maddeler karıştırıldığı anda köpüklenme tepkiye başlar ve birkaç dakikada sert ve hafif köpüklü plastik yalıtım elde edilir.

Bu işi yapan makinaların pompalama kapasitesi yüksek olmalıdır. Hem de bu makinaları kullanan operatörlerin çok tecrübeli olması gerekir. Zehirlenmelere karşı kesinlikle maske kullanılmalıdır.

POLİÜRETAN KÖPÜĞÜN ÖZELLİKLERİ
* Hafiftir.

* Kendini taşır

* Beraber kullanıldığı malzemelerin mukavemetini artırır.

* Yoğunluğu 30-100 kg/m3 arasındadır.

* %95 den çok kapalı hücrelidir.

* Nem almaz.

* Isı iletim katsayısı 0,020 / 0,025 W/m oC arasındadır.

* Değişken iklim şartlarında özelliğini kaybetmez

POLİÜRETAN KÖPÜĞÜN MEKANİK ÖZELLİKLERİ
Yoğunluk arttıkça eğilme mukavemeti lineer olarak artar. Yine ısı iletim katsayısı yoğunlukla süratlenan parabolik bir artış gösterir. Yoğunluğu 50 kg/m3 kadar boyutların stabilitesi süratle çoğalan parabolik manzara arz eder. Bu değerden sonra boyutların stabilitesi parabolik olarak azalır.

Set poliüretan temiz suya, deniz suya, petrole ve madeni yağlara karşı dirençlidir. Ancak temel rengi beyaz olan poliüretan, suda siyaha dönüşür. Sert poliüretan toz, gres, nem ve tahta gibi maddelerden uzak tutulmalıdır. Özel işlemler amacıyla 150 oC ye kadar kullanılabilir.