En iyi Mantolama (Isı Yalıtımı) Malzemeleri


En iyi Mantolama (Isı Yalıtımı) Malzemeleri

En iyi Mantolama (Isı Yalıtımı) Malzemeleri


Mantolama yaptırılırken istenilen en mühim özellik ısı kayıplarını en az seviyeye indirmektir. Bunun içerisinde ısı yalıtımı yapılırken sarfedilen malzemenin kalitesi, program kısmı ve program şekli çok mühimdir.


Mantolama yapılırken sarfedilen malzemeler kısaca alttaki gibidir.

Isı Yalıtım Levhaları: Dış cephe ısı yalıtımı programsında en çok sarfedilen levhalar Expanded Polistren ( EPS), Extrüde Polistren (XPS) ve Taşyünü Isı yalıtım levhalarıdır.

Expanded Polistren (EPS) Levhalar: Petrolden elde edilen, kapalı gözenekli beyaz renkli bir ısı yalıtım levhasıdır. Karbon takviyeli olanlar gri renktedir. Bünyesindeki gözeneklerde hareket etmeyen ve kuru hava bulunur.

Bilinen en iyi ve ekonomik ısı yalıtım malzemesidir. 15/30 kg/m3 yoğunluklarda imal edilen levhalar çok hafiftir ve cepheye ek yük getirmez. Kalınlığı incelmez, performansı hayat boyu sabit kalır.


Extrüde Polistren (XPS) Levhalar: Petrol türevi olan polistrenin ekstrüzyon prosedürü ile hat süresince çekilmesi ile üretilir. Basınç dayanımı yüksek, ısı iletim katsayısı düşük, bünyesine su almayan ve nemden etkilenmeyen bir ısı yalıtım levhasıdır.


EPS VE XPS sistemleri aynı yoğunlukla birbirine yakın ısı yalıtım değerlerine sahiptir.

Ancak aralarında küçük bir fark vardır.