Dış Cephe Kaplama Çeşitleri


Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri


Günümüzde ilerleyen teknoloji ile eş güdümlü binaların estetik manzaraleri ve yalıtımları amacıyla çoğu dış cephe kaplama tipleri üretilmiştir. Binaların dış cephelerine monte edilebilen kaplamalar hafif olmaları sebebiyle bina ya ek yük getirmeden uygulanabilmektedir.


METPOR Dış Cephe Mantolama


Binalarda ısı yalıtımı amacıyla içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 değişik teknik uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın devalılığını sağlamak amacıyla uygulanan en iyi program ısı yalıtımı programıdır. Dış cephe ısı yalıtımı programı yapı fiziği yönünden en ideal olan ısı yalıtım sistemidir.

Mantolama mevsim şatlarına göre ısı kayıp ve kazançlarını engellemek amacıyla bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan lüzumlu ısı iletim katsayısına ulaşmak amacıyla bina dış yüzeyine uygulanan ısı izolasyonudur.

METPOR Ahşap Görünümlü Dış Cephe Kaplamaları

Ahşap kaplama, binalara natural bir görüntü vermektedir. Hava bariyeri yardımıyla soluk alan bir kaplama malzemesidir. Diğer cephe kaplamalarına göre daha hafiftir. Sistemle eş güdümlü uygulanacak yalıtım ile eş güdümlü binaları dış etkilerden koruduğu gibi, estetik manzarası ile de etrafsini güzelleştiren bir dış cephe kaplamasıdır.

METPOR Prekast Dış Cephe Kaplamaları

Üstün dayanım özelliği olan bir beton programıdır. Silis kumu ve beyaz çimentonun karışımından elde edilir. ABD ve Avrupa ülkelerinde 70′li senesinin sonlarından itibaren kullanılmaya başlamıştır. Türkiye’de tüketimi yaygınlaşan prekast,her türlü binaya uygulanabilme özelliğine sahiptir. “Glass Fiber Reinforced Concrete, GFRC” olarak tanınan prekast, fiber beton kaplama ya da çimento panelleriyle eş güdümlü çoğu değişik mimari programda kullanılmaktadır. Dış cephe kaplama malzemesi olarak sarfedilen prekast su,nem,ısı ve ses yalıtım kabiliyetine sahiptir.

METPOR Alüminyum Kompozit Panel Dış Cephe Kaplamaları

Alüminyum Kompozit Panel, her iki yüzeyi detaylı kalınlıklarda (0,50 mm, 0,30 mm, 0,21 mm) alüminyum arası non-toxic (etraf dostu) polietilenden oluşan, dış yüzeyi değişik renkler ile kaplanabilen, taşıma, depolama ve program adımında renkli yüzeyin zarar görmemesi amacıyla plastik film kaplı olan ve modern mimari yapılarda sıkça tercih edilen bir kaplama malzemesidir
Darbe ve kırılmaya karşı sağlam ve uzun ömürlüdür, başka malzemelere göre daha hafiftir cepheye ek yük getirmez. İmalat adımında işlenmesi, daha sonra bakımı ve hijyenikliği basitdır. Granit ve ahşap desenli gibi seçenekleri mevcuttur. İç cephelerde de kullanılabilir.

METPOR Yalı Baskı Dış Cephe Kaplamaları

Doğal malzemeler kullanılarak imal edilen yalı baskı cephe kaplamaları sahip bulunduğu ahşap manzarası ile cephelere estetik bir manzara kazandırır. Üzerine boya programı yapılabilir, neme karşı sağlamdır kabarma ve dökülme yapmaz, uzun süreli dayanım özelliğine sahiptir, ısıya ve ateşe sağlamdır, her türlü binaya rahatça uygulanabilir. EPS ısı yalıtım levhalarının üstüne akrilik temelli elyaflı sıva kaplanması tekniği ile üretildiği amacıyla, hem ısı hem de su yalıtımı kabiliyeti bulunmaktadır programın kalitesine göre %50-60 arası ısı yalıtımı sağlayabilir.

METPOR Doğal Taş Dış Cephe Kaplamaları

Taş kaplama programları konutların bölgesel faktörlerden kaynaklı vuruş ve aşınımlara karşı koruma sağlama hedefi ile kullanılabileceği gibi konutların toprak zemin ile ilişkisini engellediği amacıyla cephe ve etraf düzenini sağlamak hedefi ile de kullanılabilmektedir. Genellikle bisküvit tuğlalar kullanılarak uygulanan taş kaplamalar kendisine has rengi ile cephelerde değişik tasarımlar oluşturmakta ve konutlarınıza değer katmaktadır.

METPOR Siding Dış Cephe Kaplamaları

Siding ısı ve suya sağlam bir dış cephe kaplama şeklidir. Siding; polistren plakaların fabrikalarda siding yani yalı baskısı formunda üretilip üzeri özel dış cephe kaplaması ile kaplanarak imal edilen bir malzemedir.

Senelerce ilk günkü güzelliğini muahafaza eder.Uzun ömürlüdür, boya bakım ve tamir gerektirmez, basit temizlenir.Estetik ve modern görüntüsüyle hayat alanlarınızı güzelleştirir, binanıza değer kazandırır.Tuğla, beton, ahşap ya da çelik konstrüksiyon üstüne tek katlı ya da çok katlı binalarda kullanılabilir.Tüm hava koşullarına sağlamdır, esneme, büzülme sırasında kendini tolere eder.


Güneşten gelen ultraviyole ışınlarına karşı dirençlidir.Isıtma ve soğutma masraflarından tasarruf edilir.İç detaylarında sarfedilen buhar dengeleyici yardımıyla duvarlarda nem oluşturmaz.Üzerindeki tahliye delikleri ile bina soluk alır.Köşe birleşim boşlukları yardımıyla bina soluk alır.Küçük hataları çözebilecek aksesuarlarıyla sorunusuz ısı yalıtımı sağlar.Değişik renk seçeneklerine sahiptir.Kısa sürede ekonomik ve süratli çözümleriyle montajı yapılır.