Mantolama Hangi Aylarda ve Ne Zaman Yapılır


Mantolama Hangi Aylarda ve Ne Zaman Yapılır

MANTOLAMA HANGİ AYLARDA VE NE ZAMAN YAPILIR?


Dış cephe ısı yalıtımı +5 ile +30 derece arasındaki ısı sıcaklıklarında yapılabilir. Tabi bunda hava koşulları da ehemmiyetli. Ülkemizde -5 derece de görüyor, +40 derece de görüyor. Dolayısıyla mevsimsel olarak ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında +5 ile +30 derece arasındaki değerlerde her vakit ısı yalıtımı yapılabilir.

Yağışlı havalarda ilk önce iş güvenliği yönünden daha sonra da yağan yağmur uyguladığımız malzemenin içeriğini bozacağı amacıyla ısı yalıtımı yapılmaması gerekir.

Kış aylarında ise hava sıcaklıkları geceleri eksi değerlere indiği vakit kullandığımız malzemeler çimento bazlı ve suyla karıştırıldığı amacıyla amacıyladeki su donar. Sabah yüksek değerlere çıktığında ısı değerleri yeniden çözülür, bundan dolayı dayanıklılık sağlamaz uyguladığımız yapıştırıcılar tutmaz. Yeni yapıştırıcı prosedürü yapsak bile üzerindeki sıva çimento temelli bulunduğu amacıyla vakit amacıylade çatlamalar gözükür, bundan dolayı kış aylarında dış cephe ısı yalıtımı gerçekleştirmek söz hususu değildir, tabi iş güvenliği de kış aylarında yağışın yükselmesi nedeni ile çok daha ehemmiyetlidir.


Dış Cephe Mantolama İşlemi Kaç Günde Tamamlanır ?

Dış cephe ısı yalıtımı program vakti, binanın metrajına, binanın mimarisine, mantolama uygulamasını yapacak olan ekip ve hava koşullarına göre değişiklik gösterir.

Normalde ortalama 1000 m² lik bir bina, olumsuz koşullar olmadığı takdirde Mimarca profesyonel kadrosuyla 15 ila 25 gün amacıylade bitmektedir. Mantolama işlevini gerçekleştirmesine ait iş vakitı kuşkusuz ehemmiyetlidir fakat saatinde bitirilecek diye programda uyulması gereken kuruma vakitlerinin ve programda tatbik edilmesi gereken kıstaslarının atlanmadan bir fiil uygulanması ehemmiyet arz eder.

Belirli bir vakitde programın bitirilmesi gerekiyorsa ekip adedi arttırılarak ve kurulan iskele adedi çoğaltılarak belirlenmiş olan metrajlar çok daha kısa vakit amacıylade bitirilebilir. Mesela 15.000 m² lik bir site programsında 20-30 gün (1 ay) gibi kısa bir vakitde 20 kişilik bir kadro ve 5000 m² lik bir iskele ile rahatça bitirilmektedir.