MANTOLAMA NASIL YAPILIR


MANTOLAMA NASIL YAPILIR

Dış Cephe Mantolama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mantolama Uygulamaları 7 Adımda Yapılmaktadır.Birinci Adım;


1-Mantolama Yapılacak Yüzeyi Hazırlama
 Yüzeyde toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa bunlar temizlenir, dökülme ve kabarma olan bölgeler güzelce fırça yardımıyla temizlenir. Mantolama levhaları yapışacağı yüzey düzgün ve tertemiz olmalıdır.
 

İkinci Adım;

2-Su Basman Profili montajı

Su basman profilleri mantolamada kullanılmak istenen levhaların enine (kalınlığına) göre belirlenir ve tespit edilen noktaya montajlanır.
 

Üçüncü Adım;

3-Isı Yalıtımı Levhaları yapıştırılması

Yapıştırma harcı uygulanmış levhalar veya söve plakaları arasinda bosluk kalmamasina dikkat ederek duvara yapıştırılır.


Dördüncü Adım;
4-Isı Yalıtım Levhaları Dübellenmesi

Yapıştırma işleminden sonra ısı yalıtım levhaları performansını ve sürekliliğini uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için ısı yalıtım levhaları dübellenir.
 

Beşinci Adım; 

5-Köşe Profilinin Yerleştirilmesi 

Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak köşe profilleri yerleştirilir. Dilatasyon, damlalık ve denizlik profilleri gerekli bölgelerde kullanılır.


Altıncı Adım;
6-Dış cephe sıva Katlarının Oluşturulması ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi

ısı yalıtım levhaları üzerine ilk kat sıva atılır. İlk kat sıvayı hemen takiben, donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan ikinci kat sıva uygulaması yapılır.


Yedinci Adım; 

7-Dış Cephe Boya

Boyama işlemine geçildiğinde direk dış cephe boya uygulayabilir veya sıva üzerindeki hataları örtmek için mineral sıvı uygulanıp üzerine dış cephe boyası uygulayabiliriz. Desenli dış cephe boyaları ile de sıva hatalarını örtmekte kullanılabilir.